Брати будемо?

Тонкощі продажу і дарування машини

23.09.18 В Общество 291
Светлана Шумная
Источник: ukr.segodnya.ua 

Володіти автомобілем, мотоциклом, та й будь-яким іншим транспортним засобом, з кожним роком стає простіше: уже не потрібна довіреність на водіння, а штрафи можна оплатити на місці. Проте, машина - не тільки задоволення, комфорт і свобода пересування, але також частина спадщини, або нажитого в шлюбі майна, або взяті у банку під відсоток гроші. Нарешті, це просто вкладення коштів - які, при бажанні, можна бодай частково, але повернути, продавши авто. Зіткнувшись з цією, юридичною стороною володіння, власники авто часто не знають, як вчинити - поділити спадщину, подарувати машину і т. д., і які повноваження мають. Щоб розібратися в основних питаннях, ми звернулися за допомогою до фахівця, розглянувши найпоширеніші ситуації в оформленні права володіння транспортним засобом.

Просто подарунок

Якщо батьки хочуть подарувати дитині автомобіль, їм слід звернутися до нотаріуса і укласти договір дарування, який потім оформити в сервісному центрі МВС. У даній ситуації важливо укладення саме договору дарування, оскільки в деяких випадках може виникати податкове зобов'язання. Справа в тому, що, за словами Сергія, "дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та / або мотоцикла та / або мопеда, не обкладається податком ( пункт 173.2 статті 173 Податкового кодексу) ". Але якщо фізична особа продає або обмінює протягом звітного (податкового) року два і більше об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля і т. д., сума доходу підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (пункт 173.1 статті 173 Податкового кодексу).

Odoo  текст и изображение блок

ДТП на чужій машині

На щастя, чинне законодавство розділяє власника автомобіля і особу, яка вчинила ДТП.

"Якщо ви на чужій машині потрапили в ДТП, різниці в тому, чи було скоєно це на своєму авто або чоловіка, не буде. Якщо суд визнає вашу провину, максимальне покарання передбачає (ст. 124 КУпАП) накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів (до 340 грн) або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до року, - каже Сергій. - Додатково оплачується судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму, який становить 352 грн 40 коп.".

Щоб обійтися тільки штрафом і уникнути стягнення матеріальної шкоди, потрібно мати поліс ОСАГО (обов'язкове страхування). Тоді збитки, завдані іншому автомобілю, будуть компенсовані страховою компанією (в межах розміру відповідальності).

Odoo изображение и текстовый блок

Купити — справа нехитра

Для покупки автомобіля не обов'язково мати посвідчення водія. Але необхідні інші документи: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про реєстрацію на автомобіль, страховий поліс (ОСАГО); договір дарування (якщо договір був раніше укладений у нотаріуса). Згідно п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України №1388 від 7.09.98 р "Про затвердження Порядку державної реєстрації", що авто повинно бути законно ввезено або придбано колишнім власником, і має бути розмитнено.

Важливо пам'ятати: машини з правостороннім кермом не допускаються до держреєстрації, крім уже зареєстрованих в сервісних центрах МВС до вступу в силу ЗУ "Про дорожній рух".

По довіреності

Популярна продаж з застосуванням генеральної доверності має підводні камені.

"Транспортні засоби в Україні підлягають обов'язковій держреєстрації, - каже Сергій. - Тому, купуючи автомобіль по довіреності, покупець отримує право ним розпоряджатися і продавати. Але юридично власником транспортного засобу він не є".

Порядок реєстрації транспортних засобів в Україні визначається Постановою Кабінету Міністрів №1388 від 07.09.98 р Крім того, при покупці за довіреністю, якщо у юрвласника виникають боргові зобов'язання (кредит), то на транспортний засіб, оформлений на нього, може бути накладено арешт, авто оголосять в розшук, а потім і конфіскують. Довіреність і розписка про отримання грошей не дає права власності на авто. Оренду з правом викупу юристи також не рекомендують: такий договір підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 799 ЦК України), що призведе до додаткових витрат і обов'язку сплачувати орендні платежі.

Яблуко розбрату

Найчастіше при розлученні автомобілі стають яблуком розбрату подружжя, і в цьому випадку допоможе закон.

"Як правило, суд приймає рішення на користь того з подружжя, на кого зареєстрований автомобіль, хто ним керує і здійснює технічне обслуговування, - говорить Сергій. - Хоча реєстрація не дає переваг, адже подружжя має рівні права на володіння, користування і розпорядження спільним майном. У судовій практиці є випадки передачі автомобіля другого з подружжя, виходячи з його інтересів або інтересів дітей".

Odoo  текст и изображение блок

Буває розділ і іншого характеру – наприклад, у випадку з кредитним авто. Так, статтею 60 СК України визначено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові однаково, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку. Згідно з частиною третьою статті 61 СК України, якщо одним із подружжя укладено договір (кредитний в т. ч.) в інтересах сім'ї, то гроші, які були по ньому отримані – спільна власність, як і зобов'язання по виконанню цього договору. Якщо при розгляді вимог про поділ спільного майна подружжя буде встановлено, що один з них забрав майно (наприклад, авто) або використав його на свій розсуд проти волі другого з подружжя і не в інтересах сім'ї і тощо, таке майно (машина) або його вартість враховується при поділі. Борги подружжя також враховуються при розподілі, як і будь-які невиконання кредитних договорів.

У подружжя, крім права спільної власності на отримані кредитні кошти і куплений за них автомобіль, виникає зобов'язання в інтересах сім'ї у вигляді повернення кредиту, виконання якого подружжя здійснює на однакових умовах. Тому судам необхідно встановити, за рахунок кого з подружжя здійснювалося погашення загального боргу, і за рахунок яких коштів відбувалося погашення кредиту. Виходячи з цього, суд залишає транспортний засіб за одним з подружжя. При цьому в справах, де кредит за автомобіль не погашений, участь банку в судових засіданнях є обов'язковою.


Оставьте комментарий

Вы должны зарегистрироваться , чтобы оставить комментраий.